Turistika

Roháčská plesa

Roháčská plesa jsou skupinou čtyř malebných horských ledovcových jezer, které se nacházejí v Západních Tatrách v části Roháče, v Roháčské dolině. Největší z nich Dolné nebo také Velké (první) roháčské pleso má rozlohu přes 2 Ha a hloubku cca 7 m. Nejvýše položené je Horné pleso (čtvrté) – 1719 m n. m. Plesa leží ve stupňovitém ledovcovém amfiteátru, který klesá na východ do Smutné doliny. Okolí ples je porostlé kosodřevinami, pouze na jižní straně prvního a čtvrtého je povrch kamenitý.

Roháčská plesa jsou jedno z nejvyhledávanějších míst Roháčů a jsou dostupná buď po modré a zelené turistické značce nebo po zelené.

Začátek turistické trasy je cca 6 km od Turistického centra Roháčů, Zuberce. Po zaparkování u chaty Zverovka nebo na placeném parkovišti asi 1 km od chaty se dále pokračuje do kopce po asfaltové silnici. Na prvním rozcestí se můžete rozhodnout jít vpravo na rohášský vodopád a z druhé starny se dostat na roháčská plesa nebo rovně a dostat se tak na Ťatliakovu chatu a dále pokračovat dle fyzických a časových možností. Cesta je velmi dobře značena a na ukazatelích jsou informace o vzdálenostech a přibližných časech pro zdolání vybrané trasy.

Kvačianská dolina

Kvačianská dolina je další z turistických perel Roháčů. Společně s Prosieckou dolinou tvoří vápencové soutěsky neboli tiesňavy. Obě doliny jsou součástí Chočských vrchů (páté nejvyšší pohoří Slovenska) na rozhraní Liptova a Oravy a mají charakter krasových kaňonů. Krasové kaňony Prosiecké a Kvačianské doliny lze pohodlně navštívit během jediného dne formou (polo)okružní trasy v délce zhruba 10 km. S ohledem na přítomnost pomůcek (žebříky, lávky a řetězy) je lepší, i když nikoli povinné, stoupat vzhůru Prosieckou dolinou a dolů se vracet Kvačianskou dolinou.

Start trasy Kvačianskou dolinou je z Velkého Borového nebo z vesnice Huty.

Trasa v Kvačianské dolině je z větší míry po staré, ale ještě v nedávné době používané silnici Velké Borové, Malé Borové, Huty – Kvačiany. Silnice byla vybudována v 50 letech 20. století a odvážně se vine ve svazích nad kaňonem a stoupá do nejvyššího místa na skalním žebru Roháč. Zde u kamenného kříže (1860) se otevírá nádherný výhled do skalnatých hlubin Kvačianské doliny (cca 1000m n. m.)

Výlet Kvačianskou dolinou je nenáročný a je vhodný pro rodiny s dětmi.

Kvačianská dolina – zajímavosti

Oblazy – kotlina, obklopená strmými skalami a hlubokými lesy, kterým vládnou medvědi, rysy a vlci. Je to nádherné místo známé zejména pro lidové stavby. Tři stavby z původních čtyř z počátku 19. století představují významné památky slovenského lidového stavitelství. Funkční pila a 2 mlýny, jsou unikátním dokladem estetického cítění, řemeslné zručnosti a technického umu.

Prosiecká dolina

Je cca 3 km dlouhá dolina, kterou vyhloubil potok Prosečianka ve východní části pohoří mezi masívy Lomno (1278 m) a Prosečné (1372 m).

Prosiecká a Kvačianská dolina mají mnoho společného. Obě byly s přilehlým okolím již v roce1967 vyhlášeny za chráněná území. V současnosti mají statut národní přírodní rezervace, z čehož vyplývá i na Slovensku (tak jako u nás) nejvyšší stupeň ochrany.

Prosiecká dolina je jeden z nejkrásnějších kaňonů Slovenska. Trasa vedoucí divokou a nespoutanou přírodou není narušena žádnou cestou ani umělými technickými pomůckami. Jediné na co při procházce jedinečnou přírodou narazíte jsou žebříky a dřevěné lávky nad klikatícím se potokem. Po jarním tání a při silných deštích v letních měsících se suchou nohou přejít skoro nedá. 🙂

Kromě neobyčejně pestrého krasového a kaňonovitého reliéfu se v rezervacích chrání především vegetace. Typická je inverze rostlin, kdy se na dně chladných, stinných a vlhkých kaňonů vyskytují druhy běžně rostoucí ve vysokých horských polohách – například hořec Clusiův, protěž alpská,astra alpská, zvonek malý, prvosenka holá, plamínek alpský, koniklec slovenský.

Naopak na sluncem vyhřátých výše položených skálách rostou teplomilné druhy, z nichž některé zde dokonce dosahují severní hranici svého geografického rozšíření (rozchodník bílý, mléčník mandlolistý, čistec rovný, střevíčník pantoflíček).
Bělostné skalní galerie jsou zdobeny především smrkovým porostem.

Vstup do Prosiecké doliny může být z vesnice Prosiek nebo z Velkého Borového.